Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
DPS popustio, Demokrate se vraćaju u odbor * BS postavio uslove za koaliciju * More pripada narodu, a ne tajkunima i mafiji * Podgoričanin organizovao šverc tone kokaina * Briselski sporazum je mrtav, osporavati lažno Kosovo * Vrijeme za igre isteklo, na redu vladavina prava * Rat i tenzije bez kraja u „grobnici imperija”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-07-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević, poslanik SDP-a:
– Ako nastavimo ovom dinamikom stvaranja suštinskih reformi, ni za 10 godina nećemo ući u EU.

Vic Dana :)

- Zašto muškarac ne može biti u isto vrijeme i lijep i pametan??
- Pa bio bi žena!

Crnogorac sjedi u dvorištu i zove ženu koja je u kući:
• Ooo, ženo, imamo li u kući serum protiv zmijskog otrova?
Ova odgovara:
• Nemamo. Je l’ te neka ujela?
• Nije, ali evo ide...

Crnogorcima ponuđena stolica u Ujedinjenim nacijama.
Međutim, iz Crne Gore stiže odgovor:
Ako nema kreveta, onda ništa.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2019-07-27 BERANSKA FABRIKA CELULOZE I PAPIRA PRIMJER NEUSPJEŠNE PRIVATIZACIJE
Ostaci fabrike celuloze Privredni gigant tri decenije van funkcije Određene kriminalne grupe ne biraju sredstva da i dalje pustoše ono što su brojne generacije upornim radom godinama stvarale, kazali su iz opštine Berane
Dan - novi portal
Među privrednim kolektivima na sjeveru Crne Gore koji su u tranzicionim procesima doživjeli neslavan kraj ubraja se i beranska Fabrika celuloze i papira, osnovana šezdesetih godina prošlog vijeka. I pored brojnih najava o oživljavanju proizvodnje, njeni pogoni se tri decenije nalaze u stanju mirovanja, dok je fabrička imovina, čija se vrijednost mjerila desetinama miliona eura, prepuštena konstantnom propadanju.

To potvrđuje i izvještaj Mreže nevladinih organizacija u kojem se navodi da je ova firma primjer preduzeća koje je krajnje neuspješno privatizovano kroz stečajni postupak. Istaknuto je da je Fabrika celuloze i papira, koja je bila u vlasništvu Opštine Berane, bila jedna od prvih socijalističkih fabrika koje su zatvorene u Crnoj Gori.

– Poslije zatvaranja fabrike primjenjivan je obrazac destruktivne privatizacije kroz stečaj, koji nije karakterističan samo za Berane već za čitavu Crnu Goru. Vlasnici koji su kasnije kupovali imovinu fabrike nijesu imali za cilj da pokrenu proizvodnju, nego da za sebe ugrabe protivpravnu korist. Neke djelove imovine su prodali i unovčili, dok su na ostatak stavili hipoteke za kredite koje ne vraćaju. Na ovaj način novim vlasnicima, ne samo da se vratio ukupan iznos kupoprodajne cijene već i milionska dobit, što je kompaniju dovelo do potpunog uništenja – navodi se u pomenutom uzvještaju.

Fabrika celuloze i papira zatvorena je 1989. godine, kada je oko 2.500 radnika otišlo na Biro rada. Fabrika je ponovo otvorena 1996. godine pod imenom „Beranka”, gdje je svoje zaposlenje našlo 250 radnika. Radila je samo povremeno, i to smanjenim kapacitetom, pravdajući to nedostatkom obrtnih sredstava, da bi aprila 2004. godine ponovo bio uveden stečaj. Iste godine fabriku je na javnoj licitaciji, za nešto manje od milion eura, kupila firma „Tigoimpeks”, na čelu sa Radojem Gomilanovićem, kada je i preimenovana u „Novu Beranku”. Sa proizvodnjom se otpočinjalo u više navrata, ali se sve završavalo samo na pokušajima, bez nekog kontinuiranog rada. Od septembra 2007. godine, nakon pomora ribe u rijeci Lim, mašine u pogonima „Nove Beranke” nalaze se u stanju potpunog mirovanja.

Vlasnik preduzeća Radoje Gomilanović u minulom periodu izjavljivao je da je jedino preostalo da se u fabriku uvede stečaj. On je potvrdio da se cjelokupna fabrička imovina nalazi pod hipotekom, o čemu govori i činjenica da su povjerioci zadnjih godina mašine prodavali u staro gvožđe kako bi naplatili svoja potraživanja.

Iz Opštine Berane smatraju da krivce za pogubnu sudbinu ove fabrike treba tražiti među onima koji su poslednjih decenija sprovodili proces privatizacije nekad uspješnih privrednih kolektiva.

– Dio imovine nekadašnje Fabrike celuloze i papira pripada Opštini Berane, dok se drugi dio nalazi u vlasništvu privatnih preduzeća. Tamo gdje je opštinska imovina organizovali smo čuvarsku službu, koja pokušava da spriječi dalju pljačku te imovine. Međutim, pojedinci, odnosno, određene kriminalne grupe ne biraju sredstva da i dalje pustoše ono što su brojne generacije upornim radom godinama stvarale. Očigledno je da je neko, po pripremljenom scenariju, namjerno htio da uništi beransku privredu, pa i Fabriku celuloze i papira – zaključili su iz lokalne uprave.

D.J.




Platne liste nestale bez traga
Opština Berane je prije četiri godine prijavila Upravi policije da su iz bivše upravne zgrade fabrike celuloze i papira nestala kompletna dokumenta, među kojima su se, između ostalog, nalazile platne liste koje služe za popunjavanje obrasca M4 prilikom odlaska radnika u penziju. Međutim, taj slučaj nije rasvijetljeni ni do današnjih dana, zbog čega se bivši radnici suočavaju sa ozbiljnim problemima.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"